zerdastone@gmail.com

+90 535 256 2508

Balıkesir dekoratif tuğla kaplama

Balıkesir dekoratif tuğla kaplama

Balıkesir dekoratif tuğla kaplama

Dekoratif tüğla kaplama

 

Dekoratif barok tuğla, doğal tuğlalara oranla çok daha hafif bir üründür. Bununla birlikte düşük maliyetli olması, zemine kolay uygulanabilmesi, bakım ihtiyacı duyulmaması gibi özellikler nedeniyle de dekoratif barok tuğla tercih edilmektedir. Günümüzde en sık tercih edilen kaplama modellerinden biri olan dekoratif barok tuğlalar aynı zamanda solmayan renklere sahip olurken ısıya karşı da yalıtım sağlamaktadır.

 

Dekoratif  tuğla kaplama modelleri iç mekan ve dış mekanlarda kullanılabilmektedir. Evler, iş yerleri, binalar, şömine ve bacalar günümüzde bu kaplama ürünlerinin sıklıkla kullanıldığı alanlardır. Zerda Stone kalitesiyle siz de dekoratif tuğla modellerine sahip olabilirsiniz.

 

Dekoratif tuğla kaplama ve Kültür Tuğlasının Özellikleri

 

Dekoratif tuğla kaplama ve kültür tuğlaları kaplama için en çok tercih edilen modellerin başında gelmektedir. Bunun sebebi ürünlerin sahip olduğu özelliklerdir. Dekoratif barok kültür tuğlasının en önemli özelliği hafif olmasıdır. 1m2 tuğlanın ağırlığı 20-25 kg arasındadır.

 

Aynı zamanda dekoratif barok tuğlalar, içerisinde bulundurdukları Pomza(bims) kumu sayesinde ses ve ısı yalıtımı sağlamaktadır. Kültür tuğlaları yanıcı ve parlayıcı ürünlerden değildir. Bu tuğlaların içerisinde yüksek dayanımlı çimento bulunmaktadır. Bu çimentolar, taş yüzeyinin daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. 2,5 cm kalınlığına ulaşabilen bu taşlar, gereksiz mekan kayıplarını da ortadan kaldırır.

 

Dekoratif Kültür Tuğla Kaplama Nasıl Yapılır?

 

Dekoratif  kültür tuğla kaplama işlemi, uzun ve kontrollü adımların takibi doğrultusunda kısa süre içerisinde uygulanabilmektedir. Bu tuğla kaplama modelleri, tüm alana kısa süre içerisinde monte edilebilirken aynı zamanda fazlasıyla da kalitelidir. Profesyonel bir usta tarafından uygulama sırasında mala, derz malası, metal çıta, spiral makinesi gibi araçlar yardımıyla kültür tuğlaları uygulanmaktadır.

 

Kiriş, delikli tuğla, dolgu tuğla vb. fark etmeksizin stabil yapıya sahip tüm yüzeylere dekoratif kültür tuğlası kaplama yapılabilmektedir. Ancak kültür tuğlası kaplama işleminden önce kaplanacak yüzeyin hazırlanması gerekir.  Bu aşamada dekoratif tuğla kaplama yüzey hazırlanması adımları takip edilir;

 

 1. Yüzeyde boya, yalıtım malzemesi artıkları, harç kırıntıları, yağ ve toz gibi durumlar olmamalıdır.
 2. Kaplama yapılacak yüzeyde yapışmayı engelleyici sıvılar bulunmamalıdır.
 3. Duvar rutubetli ise kurutulmalı ve kaplamaya hazır hale getirilmelidir.
 4. Duvardaki pürüzler kazılmalı veya yeniden sıva yapılmalıdır.
 5. Alçıpan duvar eklerinin ise derz bandı ile kapatılması veya sıvanması gerekmektedir.

 

Ayrıca uygulama sırasında da duvarların korunması şarttır. Bu aşamada duvarın çeşitli hava muhalefetlerinden korunması gerekir. Yapıştırıcı kurumadan yağmur, nem, atık su ve aşırı güneşten duvar korunmalıdır.

 

Dekoratif Tuğla Nasıl Temizlenir?

 

Dekoratif kültür tuğla çeşitli hava koşullarında uygulanmalı, doğru şekilde temizlenmeli ve bakımı sırasında birçok hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu tuğlanın daha uzun ömürlü olması açısından gereklidir. Dekoratif kültür tuğlası uygulama, kullanım ve temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

 

4 Derecenin altında dekoratif tuğla kaplama uygulaması yapılmamalıdır.

Don yapan ve çok soğuk bölgelerde derz uygulamalarına 1 ila 2 gün sonra başlanmalıdır. Kar, su ve yağmur birikmeleri önlenmelidir. (Branda, naylon vb. yardımıyla)

Çok sıcak havalarda kaplama yapılacak tuğlalar nemlendirilmelidir. (Bunun için tuğlaları temiz suya batırıp çıkarmak gerekir.)

Fırınlama aşamasında ton farklılıkları olmaması için harmanlama yapılmalı ve farklı paketlerden tuğla alınmalıdır.

Uygulama aşamasında yapıştırma harcının ve dolgu malzemelerinin yüzey kısma bulaşmaması sağlanmalıdır.

Dekoratif Tuğla Kaplama Derz Uygulama Seçenekleri

 

Dekoratif tuğla kaplama derz uygulama sırasında malzemelerin yüzeye bulaşmamasına dikkat edilmelidir. Bulaşma durumu meydana gelirse malzemeler kuruduktan sonra plastik fırça ya da tel fırçası yardımıyla yüzey temizlenmelidir. Derz uygulama sırasında kirli yüzeyler için yüzey temizleyici kullanılmalıdır. Uygulama işlemi bittikten sonra tuğla yüzeyine boya, vernik, tuz ruhu ve sirke gibi ürünler sürülmemelidir. Tüm aşamada profesyonel bir ustadan yardım alınmalı, uygulama işinin ehli ustalar tarafından yapılmalıdır.

 

Dekoratif Tuğla Kaplama Uygulaması Yapım Aşamaları Nelerdir?

 

Dekoratif tuğla kaplama uygulama sırasında birçok adım takip edilmektedir. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Daha önce belirtilen şekilde yüzeyler hazırlanır.
 • Ardından yapıştırıcı malzeme hazırlanır.
 • Yapıştırıcı yüzeye taraklı mala yardımıyla sürülür.
 • Zerda Stone Flex Tuğla Yapıştırıcısı kullanılarak yüzeye kama yardımıyla tuğlalar yapıştırılır.
 • Örüm işlemi yapılırken aynı zamanda terazi ile derzlerin ölçümü yapılır.
 • Yapıştırıcı kuruduktan sonra çıtalar alınır ve derz dolgu işlemine geçilir. Derz dolgusu, tabanca ile yapılmalıdır.

Yukarıdaki adımlar doğrultusunda uygulanan dekoratif tuğla kaplama hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak ve hizmetimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Zerda Stone firmamızı tercih ederek kaliteli hizmetten faydalanabilir ve kısa süre içerisinde daha dekoratif modern yüzeyli alanlara sahip olabilirsiniz.


İçeriği Paylaş
Whatsapp Destek Bizi Arayın